Deneme

16 Kasım 2009 Pazartesi

Domuz Gribi

Meksikada ortaya çıkan ve bugüne dek 80 den fazla kişinin ölümüne neden olan yeni nesil bir grip türü domuz gribi.
Normalde domuzlar arasında yaygınken artık domuzdan insana ve insandan insana bulaşarak yayılma özelliğine sahip.Ölümcül özellikte ama şu da var ki her yakalanan kişi ölmüyor. 3 yaş altı ve yaşlı grup risk altında. Aşısı bulundu, şimdilerde sağlık personeline istek üzere uygulanıyor. Ama aşı hakkında net bir bilgi yok. Yan etkileri nelerdir, uygulanmazsa neler olur, içeriği nedir, aşının faz-1 faz-2 çalışmaları tamamlanmış mı? bu gibi pek çok havada kalan soru insanları tereddütte bırakıyor. aşılar artık okullara dağıtım aşamasına geldi. veliler doktora soruyor ne yapalım diye ama doktorun verebileceği bir cevabı yok.
Bu kadar kısa sürede bir hastalık ortaya çıkıyor ve onun tedavisi de bir o kadar süratli bulunabiliyor. İnsanın kafası karışmıyor değil. İlacın üretim aşaması uzun bir zaman alır. Ama üretimden daha uzun süren bir de farmakokinetik parametrelerin değerlendirildiği dönem vardır ki, bu ilacın güvenilirliği ve etkinliğinin onaylanması için olmazsa olmaz koşuldur.
faz-1 demek en basit açıklamayla ilaçta güvenilirlik demektir.Normal süreçte bir ilacın ya da aşının faz-1 çalışmaları 1-1,5 yıl sürüyor. Bir ilacın faz-1 çalışmaları tamamlanmadan da o ilacın güvenle kullanılabilir olması mümkün değil. Bu günlerde insanların kafasını karıştıran da bu. Ben de dahil herkes neye dayanarak aşıya güvenebileceğini bilmek istiyor. Güvenmeden da aşı olmak olmaz.
Umarım birileri bizleri bu konuda aydınlatır. Gerçi bu kadar belirsiz bir sağlık politikası işleyen bir devlette birilerinden açıklama beklemek de ne kadar anlamlı bilmiyorum!?
Devlet sağlık hizmeti sunayım derken emekli çalışan demeden halkının cebini boşaltma derdine girişmiş durumda. Koruyucu sağlık hizmeti diye birşey artık ülkemizde yok denecek durumda. Muayene ücreti, ilaç fiyat farkı, tahlil farkı derken sözde ücretsiz olan sağlık hizmeti ne kadar ücretsiz o kısım tartışılır.
Bu günlerde bu muammanın içinden çıkılabilir inşallah. Dua edelim de bu grip bir an evvel ülkemizi ve tüm dünyayı terketsin.
Yoksa bu kaos ortamı hakikaten çok sıkıcı..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder